Szanowni Rodzice!

Zamknięcie szkół z powodu epidemii koronawirusa to prawdziwa rewolucja w życiu każdej rodziny. Stopniowo przyzwyczajamy się do nowej rzeczywistości. Udaje nam się zorganizować przestrzeń dla każdego, dla jednych HOME SCHOOL dla drugich HOME OFFICE Z czasem pojawiają się kolejne trudności, np. jak skutecznie motywować i wspierać dziecko do systematycznego uczenia się poza szkołą. Warto pamiętać, że mamy dwa rodzaje motywacji: motywacja wewnętrzna (wynika z ciekowości dziecka, jest związana z chęcią rozwijania zainteresowań,  poczuciem odpowiedzialności, wiarą we własną skuteczność) oraz motywacja zewnętrzna (jest wzbudzana poprzez np. informacje zwrotne od rodzica, oceny, pochwały,  nagrody-szczególnie te ostatnie są mile widziane przez dzieci).

Jako Rodzic możemy wspierać naukę dziecka w domu poprzez:

  1. Pomoc w zaplanowaniu nauki (określając  czas i miejsce do pracy). Na pewno młodsze dzieci przyjmą naszą pomoc w wykonaniu graficznego planu dnia (może być także tygodnia) zawierającego czynności mające nastąpić po sobie.
  2. Docenianie trudu włożonego w wykonane zadanie. Dzieci znają taką formę oceniania ponieważ jest to jeden z elementów oceniania kształtującego stosowanego przez wszystkich nauczycieli w naszej szkole.
  3. Stosowanie pozytywnych komunikatów - to także element oceniania kształtującego, zwanego w skrócie OK
  4. Umawianie się ze starszym dzieckiem, że po spełnieniu zobowiązań może otrzymać dodatkowy przywilej w domu.

Co, jako Rodzicom, może pomóc, gdy okazuje się, że naszemu Dziecku brakuje motywacji?

Warto spróbować wspólnie z dzieckiem rozwiązać problem. Ustalmy razem z dzieckiem, na czym on polega i spróbujmy wymyśleć potencjalne sposoby jego rozwiązania.  Podczas rozmowy dziecko ma możliwość wypowiedzenia się. Natomiast rodzic może powiedzieć o swoich obawach,  uczuciach, oczekiwaniach, odwołać się do wcześniejszych ustaleń z dzieckiem. Pamiętajmy, że niepowodzenia to nie tylko konieczność rozwiązania konkretnego problemu, to także okazja do podjęcia rozmowy o tym, że każdy z nas popełniając błędy dostaje szansę do nauki. Nasze dzieci znalazły się w niecodziennej szkole, chwalmy Je za dzielne pokonywanie trudności.   

Nauczyciele, podobnie jak Państwo, odczuwają presję związaną z oczekiwaniami jakie stawia przed nami rzeczywistość. Sami pracując z domu, opiekujemy się równocześnie swoimi dziećmi. Jednocześnie chcemy, aby nasi Uczniowie czuli się w tym trudnym czasie dobrze i bezpiecznie. Taka sytuacja rodzi napięcie i stres, który zdecydowanie nie sprzyja efektywnej pracy. Mając zrozumienie sytuacji przygotowaliśmy dla Państwa materiały, które choć trochę mogą okazać się pomocne. Zapraszamy!


Organizacja pracy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Gdańsku - plik załączony u dołu strony

Poradnik dla dziecka "Jak zorganizować pracę w domu" - plik załączony u dołu strony

Poradnik dla rodziców - plik załączony u dołu strony

Poradnik Organizacja nauki w domu - plik załączony u dołu strony


link do poradnika: „Jak rozmawia
z dziemi o koronawirusie?”

https://www.medexpress.pl/uploads/files/20200315-121750-dzieci-koronawirus-poradnik.pdf