Kochani Rodzice,

Problem wszawicy, powraca do placówek oświatowych jak bumerang. Mimo, że na rynku dostępnych jest wiele skutecznych preparatów zwalczających wszy, problem występuje cyklicznie a stereotypowe myślenie o wszawicy, jako chorobie wstydliwej nie pomaga w eliminacji tego zjawiska.
W przypadku stwierdzenia przypadków wszawicy w placówce należy zastosować preparat specjalistyczny. Zastosowanie preparatu należy powtórzyć po 7-10 dniach i koniecznie pamiętajcie, aby codziennie wyczesywać włosy grzebieniem.
Specjalnym czynnościom poddane powinny być również rzeczy osobiste osoby zarażonej i osób z najbliższego otoczenia.

Jak się uchronić przed wszawicą:

Zastosowanie kilku prostych zasad może uchronić nas i nasze dzieci przed wszawicą:

1. dokonuj systematycznych przeglądów włosów dziecka (zwłaszcza okolic karku, skroni, za uszami),
  2. staraj się pamiętać o codziennym wyczesywaniu włosów,
  3. podczas zabawy z innymi dziećmi, treningów, zajęć grupowych, upinaj lub związuj włosy dziecka,
  4. przypominaj dzieciom o przestrzeganiu zasad higieny osobistej,
  5. uczulaj dzieci, aby nie wymieniały się z rówieśnikami rzeczami osobistymi (np. szczotką, grzebieniem, czapką).