Szanowni Państwo,

Pani Prezydent Miasta Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz zdecydowała, że 6 maja samorządowe żłobki, przedszkola i tzw. zerówki, czyli oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych, w Gdańsku nie zostaną ponownie otwarte.

Priorytetem jest bezpieczeństwo.

Rozumiejąc, że z powodu odmrażania kolejnych sektorów gospodarki rodzicom i opiekunom potrzebne jest wsparcie opiekuńcze, to nie możemy narazić zdrowia i życia dzieci.

Dlaczego otwarcie żłobków, przedszkoli i zerówek w szkołach nie jest możliwe 6 maja?

1. Przedstawione przez rząd wytyczne i rozporządzenia nie precyzują wielu kwestii, nie uwzględniają specyfiki działania żłobków i przedszkoli ani zachowań dzieci. W uzupełnionych zaś wytycznych pojawiają się warunki wręcz nie do spełnienia. Nie jest to wyłącznie ograniczenie liczebności grup czy oznakowanie budynków.

2. Konieczne jest zgromadzenie wiedzy, jak wielu rodziców i opiekunów chce korzystać z oferty.

3. Dla każdej pojedynczej placówki trzeba przygotować plan zmian organizacyjnych, zgodny z przepisami sanitarnymi, których władze centralne w części doprecyzowały, i nowe procedury zachowań. Musimy również mieć czas na wyjaśnienie wszelkich wątpliwości, przedyskutowanie tego ze stosownymi służbami, np. Sanepidem.

4. Musimy zgromadzić środki ochrony osobistej i środki czystości, a jak Państwo wiecie od pewnego czasu głównym skupującym takie materiały są agendy rządowe, które stosownie do możliwości i potrzeb kierują te środki do szpitali, placówek pomocy społecznej czy służb cywilnych. Zatem nie jest możliwe swobodne ich nabycie, tym bardziej od ręki. Miasto Gdańsk dokonywało w ostatnich tygodniach takich zakupów, jednakże zdobyte w ten sposób ilości środków ochrony pozwalały na sprostanie potrzebom placówek ochrony zdrowia. Nie było możliwości gromadzenia zapasów.

5. Niezbędne jest wreszcie opracowanie zamówień artykułów żywnościowych, co zagwarantuje wyżywienie podopiecznym. Jednak równie ważne, będzie dopracowanie procedur ich przygotowywania, podawania, zachowania personelu czy wreszcie zagwarantowania braku kontaktu poszczególnych grup pracowników ze sobą oraz z dziećmi. Wiąże się to choćby z koniecznością zorganizowania oddzielnych wejść i ścieżek przemieszczania się po obiektach.

Będziemy na bieżąco informować Państwa o dalszych decyzjach organu prowadzącego szkołę.